S ekzémom a lupienkou - psoriázou zatočí konope

Kategórie
 
 
 
 
 

Trápi vás lupineka alebo ekzém aj keď používate mastičky a krémy od lekára, nič nepomáha?

Na tieto ochorenia existujú okrem kortikosroidov aj iné prostriedky.

Ekzém v Čechách trápi 15 – 20%, lupienka asi 3% ľudí. Tí sa často stretávajú so skúmavým pohľadom ostatných.

Ekzém sa zase môže prejavovať, ako hrubá „šupinatá“ koža, pluzgiére a v ťažších prípadoch sa objavujú aj krvavé praskajúce šupiny.

„Ložiská červenej, šupinatej a svrbivej kože mám najviac tam,kde je to aj najviac vidieť – na tvári, krku, zápestí,“  zdôverila sa v jednej internetovej diskusii slečna Soňa.

„Títo ľudia sú v podstate vyradení zo spoločnosti,“ povedal predseda Spoločnosti psoriatikov a atopických ekzematikov Stašek Elenfeld

Okolie ani často netuší,že ekzém alebo lupienka nie sú nákazlivé a takto postihnutím ľuďom sa vyhýbajú.

Lupienka sa môže prejaviť kedykoľvek. Človek si totiž môže niesť dispozície k tomuto ochoreniu, ktoré sa nemusia prejaviť. Stačí ale akýkoľvek spúšťač (stres, infekcie, lieky a podobne) a lupienka je na svete.

Ekzém vzniká väčšinou ako alergická reakcia organizmu na určitú potravinu alebo na iné podnety (prach, roztoče, chlórovaná voda, perie, ale aj stres alebo oslabená imunita).

Na kortikoidy si telo zvykne
Na tieto nepríjemné kožné choroby sa okrem najrôznejších roztokov a krémov predpisujú aj prípravky s kortikosteroidmi. Tie však odstráni akútne formy choroby, ale po vysadení sa príznaky väčšinou vrátia späť.

Pokožka je navyše po takej terapii oslabená a telo si na kortikosteroidy zvykne, takže pri ďalšom používaní nie sú tak účinné.

"In" je konopná kozmetika
Medzi chorými tak kolujú najrôznejšie recepty a rady, ako sa s nepríjemným ochorením vysporiadať. V poslednej dobe je stále viac "in" používanie konopnej kozmetiky.

V Česku existuje niekoľko výrobcov konopnej kozmetiky. Kým niektorí výrobcovia do svojich prípravkov pridávajú lisovaný konopný olej, výskumný tím spoločnosti Parenteral do kozmetiky pridáva konopný olej extrahovaný a všetka kozmetika je nezávisle testovaná Štátnym zdravotným ústavom Ministerstva zdravotníctva SR.

"Extrakciou sa z konope vytiahne viac účinných látok. V lisovanom oleji zostávajú nežiaduce bielkoviny, odpadové látky a podobne a olej sa ďalej musí chemicky stabilizovať," vysvetľuje doktor Skalický z výskumného tímu Parenteral.

"Prípravky z konope majú tú vlastnosť, že pri dlhodobom používaní dochádza takmer k vymiznutiu príznakov, ale netvrdím, že lieči," upozorňuje Jiří Skalický.

Nelieči však ani iné v medicíne používané postupy. A aj keď nevylieči, aspoň na rozdiel od kortikosteroidných mastí, prípravky z konope neuškodía.

Obávať sa pri používaní konopnej kozmetiky akýchkoľvek halucinácií sa naozaj nemusíte. Vyrába sa totiž zo schváleného konope technického, kde je len pol promile halucinogénu THC, zatiaľ čo v "pravom" konope siatej tri až päť percent.


 


Pridané: 26.10.2011

Zdroj: www.idnes.cz; www.cutishelp.com

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia