Zdravotná konopná kozmetika výborne pomáha pri liečení kožných chorôb - akné, ekzém, herpes, seborea, lupienka

Kategórie
 
 
 
 
 

Reťazec mastnej kyseliny (EFA)

Aj keď kozmetický priemysel uvádza, že nenasýtené alebo esenciálne mastné kyseliny (pozn. Essential Fatty Acids - EFA) sú prospešné pre pokožku, ale len EFA Alfa - Linolénová (ALA) či jej metabolit Gamma-linolénová kyselina (GLA) majú klinicky preukázané biochemické a terapeutické účinky na pokožku. Konopný olej obsahuje 50 % - 60 % kyseliny Lynolénovej a je jediný EFA olej ktorý obsahuje aj GLA. Pretože sa EFA profil oleja tak podobá prirodzeným lipidom ľudskej pokožke, konopný olej pôsobí okamžite na vysúšanie alebo opačne na odmastenie. Jeho schopnosť rýchlo hydratovať a udržiavať pokožku v kondícií ho predurčuje byť jednotkou na trhu s produktmi starostlivosti o pokožku.

Pokožka funguje ako bariéra, ktorá chráni telo pred nadmernou stratou vody, vniknutím cudzích látok a patogénov ako baktérií a vírusov. Optimálny stav pokožky sa vyznačuje vyrovnaným pomerom kožných lipidov a vlhkosti pokožky. Zdravie pokožky závisí hlavne na zadržiavaní vlhkosti v stratum corneum (najvrchnejšia vrstva epidermis). Oslabenie alebo zlyhanie tejto prirodzenej bariéry môže byť spôsobené slnečným žiarením, suchým prostredím, drsným (agresívnym) mydlom, poškodenie voľnými radikálmi alebo spomalením bunkového metabolizmu z dôvodu starnutia.

Štruktúra kože

Výsledkom je zmena zloženia lipidov v epiderme a znížená schopnosť udržiavania vlhkosti. Lipidy sú zložené z tukových substancií vrátane sterolov, voľných mastných kyselín a ceramidov. V chemickej terminológií, ceramidy sú triedou látok ktoré obsahujú rôzne poly - nenasýtené mastné kyseliny tvoriace až 18 % vrchnej lipofýlnej vrstvy stratum corneum. Ceramid 1, nájdený v Omega – 6 Linolénovej kyseline, má rozhodujúci význam pre kontrolu vlhkosti pokožky. Konopný olej vďaka svojmu výnimočnému EFA profilu, ktorý sa výrazne podobá prirodzeným lipidom pri lokálnej aplikácií dopĺňa pokožku týmito základnými zložkami, čím zvyšuje zadržiavanie vlhkosti.

Aminokyseliny, stavebný kameň proteínov, sa stali dôležitou zložkou pre výrobu kozmetických prípravkov. Bielkoviny používané v produktoch osobnej starostlivosti boli tradične derivované z kolagénu a keratínu. Nedávno však začal rásť dopyt po bielkovinách získavaných z rastlín. Konopné semienko v celku obsahuje okolo 23 % bielkovín. Konopný proteín obsahuje všetkých 20 aminokyselín – vrátane 9 esenciálnych aminokyselín – a má vysoký obsah dvoch síru obsahujúcich aminokyselín metionín a cysteín, ktoré sú zvyčajne nedostatočne zastúpené v rastlinných bielkovinách.

 


Stárnutie

Mladá a správne fungujúca koža má veľa ceramidov (prírodné lipidy – držia bunky vrchných vrstiev pokožky pokope). S pribúdaním veku alebo ochorením kože sa hladina ceramidov znižuje. Polynenasýtené mastné kyseliny ktoré prispievajú k flexibilite ceramidov sú nahradzované menej nasýtenými mastnými kyselinami. Toto má za následok spomaľovanie metabolizmu čo vedie k tvorbe vrások a celkovému starnutiu pokožky. Lokálna aplikácia LA mastných kyselín funguje protizápalovo a čiastočne kompenzuje nižšie úrovne ceramidov v koži a tým znižuje prejavy starnutia či preventívne pôsobí proti vzniku kožných ochorení.

Ľudia narodený v povojnovom období si sú stále viacej vedomí spojenia medzi starnutím a prírodnými kozmetickými prísadami. V žiadnej inej dobe v západnej kultúre nebol taký silný trh s produktmi starostlivosti o pleť. V súčasnej dobe asi až 43 miliónov žien sa blíži menopauze. Medzi rokmi 1993 a 2004 vzrástol počet obyvateľov starších ako 50 rokov až o 74 %. S menopauzou, hladina estrogénu klesne a v priebehu jedného roka štruktúra pokožky vykazuje znaky starnutia. Vzhľadom k tomu, že estrogén podporuje a chráni štruktúru pokožky, menopauza spôsobuje zníženie schopnosti ochrany tejto prirodzenej bariéry, zvýšenie citlivosti, vrásky, vysúšanie, stratu pevnosti a pružnosti pokožky. Olej z konopných semienok obsahuje cez 50 % kyseliny linolénovej, klinicky overenej zložke, ktorá pôsobí protizápalovo pri laserovo ošetrovanej a namáhanej, aknóznej, slnkom poškodenej či starnúcej pokožke.

Produkty z konope - stárnutie pokožky

 


Akné

Akné je najčastejšie ochorenie kože a postihuje všetky vekové kategórie ľudí. Postihuje veľkú časť celosvetovej populácie a môže dôjsť aj k zhoršeniu nevhodným životným štýlom či mnohými faktormi vrátane používania nevhodnej kozmetiky, stresom, tehotenstvom, diétou a pod. Akné je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy a preto nemôže byť ošetrované externe. Avšak, klinické štúdie dokazujú, že produkty obsahujúce GLA a LA môžu pôsobiť veľmi efektívne pri terapeutickom liečení aknóznej pokožky hlavne potlačením zápalu mazových žliaz a tým aj preventívne k zmierneniu vzniku „pupienkom“. Takmer 70 % mladých ľudí vo veku 12 - 17 rokov má skúsenosť s akné. Mladý muži mávajú vážnejšiu formu akné ako ženy a hoci je menej pravdepodobné, že vyhľadajú pomoc ako ženy je viac pravdepodobné, že sa o to skôr pokúsia ako ich otcovia v ich veku.

Produkty z konope - Akné

 


Prípravky na čistenie pokožky

Vzhľadom k tomu, že dermatológovia neodporúčajú používať mydlá na tvár, pleťová kozmetika na čistenie tváre je oveľa viac populárna ako pred rokmi ale očakáva sa, že bude obsahovať zložky ktoré tvárovú časť nielen očistia ale taktiež zlepšia jej celkový stav. Povrchovo aktívne látky na báze čistiacich prostriedkov a studené krémy sú najčastejšie typy pleťovej kozmetiky. Vzhľadom k vysokému podielu oleja ktorý obsahujú krémy sa používajú nielen na odstránenie make-upu, ale taktiež na hydratáciu pokožky. Ľahké oleje poskytujú pokožke potrebnú vlhkosť, preto sa používajú ako prísada v pleťovej kozmetike. Konopný olej vďaka vysokému obsahu esenciálny mastných kyselín (EFA) a výbornej roztierateľnosti je ideálnou zložkou do produktov na čistenie pokožky.

Produkty z konope - Citlivá pleť

 


Ochrana proti slnečnému žiareniu

Starostlivosť o pokožku pri opaľovaníOkrem činidla na ochranu proti slnečnému žiareniu je rozpúšťadlo najdôležitejšou zložkou v produktoch na ochranu pokožky pred slnkom. V tomto je rozpustená látka ktorá vytvára vrstvu - film na pokožke. V prípravkoch na ochranu pred slnečným žiarením sa používajú minerálne ale aj napr. ricínový olej ako rozpúšťadlo. Konopný olej funguje na zníženie lepivosti týchto ťažkých olejov. S konopným olejom je možné vytvoriť lepší, príťažlivejší produkt pre spotrebiteľa, pretože znižuje nežiaducu mastnotu, ktorá môže byť spôsobená obsahom minerálneho oleja. Produkty na ochranu proti slnečnému žiareniu by mali obsahovať ingrediencie, ktoré dodávajú pokožke maximálnu vláčnosť s minimom mastnoty a tým udržiavajú pokožku hebkú a pôsobia proti vysúšaniu. Konopný olej je obzvlášť vhodný do produktov solárnej kozmetiky alebo v produktoch na samoopaľovanie vďaka jeho výbornej roztierateľnosti a hydratačným vlastnostiam.

Produkty z konope - Prípravky na opaľovanie

 


Produkty na holenie

Hlavnou funkciou prípravkov na holenie je navlhčiť chĺpky a lubrikovať pokožku, tak aby holiaci strojček ľahko kĺzal po povrchu pokožky. Podráždenie je spôsobené odporom chĺpkov voči hrotu ostria. Olej z konopných semien pôsobí ako super premazávacie činidlo, rovnovážne zvyšuje mazivosť, čím bráni nadmernému vysúšaniu pokožky. Navyše okrem zvláčňujúceho a premasťujúceho efektu má taktiež schopnosť zadržiavať vlhkosť v pokožke.

 


Make – up

Rúž na pery je zďaleka najčastejšie používaným typom make-upu. Zvláčňujúci efekt rúžov je rozhodujúci pre ich jednoduchú aplikáciu a pocitové vlastnosti. Typicky, rúže obsahujú 60 – 70 % oleja, ktorý funguje ako zmäkčovadlo a zároveň ako rozpúšťadlo pre farbivo. Hoci už od dávna sa používa ricínový olej a minerálny olej ako rozpúšťadlo, sú veľmi viskózne a môžu spôsobiť rezistenciu pri aplikácii rúžu na pery. Zámenou určitej časti ricínového oleja konopným olejom v prípravku môže zvýšiť celkový pocit z nanášania rúžu a pohodlnú, hladkú aplikáciu, zvláčnenie a ochranu proti vysúšaniu pier z väčšiny bróm obsahujúcich rozpúšťadiel farbív.

Pleťový make-up sa používa na zakrytie nedokonalostí a pridanie farby pleti. Mnoho prípravkov dnes obsahuje hydratačnú zložku, ktorá pomáha stabilizovať pokožku. Pridaním konopného oleja do prípravkov zvyšuje pocitový komfort po aplikácií na pleť. V tekutých make-upoch, konopný olej pôsobí ako prostriedok pre prášok aby dlhšie zotrval na pokožke, zatiaľ čo pomáha pri roztierateľnosti a kontrole viskozity. Pretože sa jedná o ľahký, rafinovaný konopný olej je schopný preniknúť pokožkou a zanechať neokluzívny film a zanecháva zamatovo hebkú pokožku bez pocitu mastnoty.

 


Starostlivosť o vlasy

Vďaka tomu, že konopný olej je jedným z najbohatších zdrojov EFA a ďalších živín je výborným pomocníkom v silných a zdravých keratínových prípravkoch. Keratín je základným proteínom vlasov (a nechtov) vyznačujúci sa prítomnosťou cystínu a je zodpovedný za jeho štrukturálnu integritu. Okrem zlepšovania štrukturálnej kvality vlasov, vysoký obsah lipidov v konopnom oleji zvyšuje ich elasticitu, objem a lesklosť. Zloženie EFA konopného oleja a vysokej hydratačnej schopnosti robí z neho ideálnu zložku pre suché vlasy a pokožku hlavy.

Produkty z konope - prípravky na starostlivosť o vlasy

 


Šampóny

Štruktúra vlasu

Prioritnou témou medzi spotrebiteľmi je túžba po šetrných produktoch starostlivosti o vlasy obsahujúce miernejšie, prírodne ingrediencie, ale aj naďalej poskytujúce vysokú ochranu proti poškodeniu. V odozve na tieto spotrebiteľské ohlasy sa do produktov začlenili aj kondicionéry, ako rastlinné hydratačné zvlhčovadlá a proteíny, čo dáva produktom značku prírodné. Šampóny a kondicionéry takmer vždy obsahujú povrchovo aktívne látky, ktoré sú schopné rozpustiť a odizolovať vlas z jeho prirodzeného, normálneho lipidového obalu, čím sa stávajú suchými, sú lámavé a bez lesku. Konopný olej vytvára film, ktorý pokryje celý vlas až ku korienku, čím sa znižuje rozptyl svetla a tým sa zlepšuje lesk a celkový pocit z pekných a zdravých vlasov. Tento film má schopnosť udržať vlhkosť vo vlase a pretože Amino kyseliny sú dostatočne malé, preniknú do korienkov a hydratujú vlasy z vnútra.

 


Prípravky na vlasový styling

Primárnym účelom stylingových prípravkov je kontrolovať vlasy, celkový efekt je pre zlepšenie vzhľadu. Aby tak fungovali, väčšina stylingových produktov, ako je sprej na vlasy, pena, styling gél, vlasový krém alebo pomáda obsahujú zvýšené množstvo mastných minerálov alebo tužidlových prísad. Pomády sú napríklad výrobky na olejovom základe, obsahujúce prevažne minerálne oleje alebo ropné látky (od 75 % do 98 %). Pridanie konopného oleja môže ovplyvniť ťažký, mastný pocit z týchto zložiek a pridať vláčnosť a zvýšiť pevnosť vlasov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia