Konopný proteínový prášok

Kategórie
 
 
 
 
 

Bielkoviny - Konopný proteín

Rastlina-konope-proteín-prášok

Význam získavania vysoko kvalitných bielkovín zo stravy by nemal byť braný na ľahkú váhu. Proteín je základným stavebným prvkom pre naše svaly. Je dôležité, aby boli svaly zásobované dennou dávkou vysoko kvalitného proteínu. To platí najmä pre tých ktorí pravidelne cvičia.

Výsledkom tejto potreby je vysoký dopyt po proteínových práškoch. Aj keď je ho na trhu nedostatok, je proteín získavaný zo sóje tradičnou a veľmi populárnou voľbou, pokiaľ ide o rastlinný zdroj proteínov. Avšak, existuje nová možnosť ktorá si určite zaslúži pozornosť.

Už dlhšiu dobu sa konope ako jedlo vyskytuje na trhu v podobe konopných semienok a konopného oleja. Spotrebitelia však môžu profitovať z konope aj vo forme proteínového prášku. Konopný proteínový prášok budí pozornosť na trhu ako konkurencie schopný zdroj bielkovín a výborný zdroj esenciálnych aminokyselín.

Konopné potraviny pochádzajú z rovnakého druhu rastliny ako marihuana (Cannabis Sativa I.) ale zo špeciálnej odrody, ktorá neobsahuje prakticky žiadne THC (tetrahydrokanabinol) – látka ktorá spúšťa psychoaktívne účinky marihuany. Konopný proteínový prášok sa získava po vylisovaní olejakonopných semien za studena. Následne sa tento suchý výlisok tzv. „koláč“ zomelie pri veľmi nízkej teplote, odstránia sa niektoré časti vláknitej zložky a vyprodukuje sa koncentrovaný proteín.

 

Nutričné výhody konope

Konopné semienko lúpané

Konopný proteínový prášok je rastlinným zdrojom esenciálnych mastných kyselín, antioxidantov, vitamínov, minerálov, vlákniny, chlorofylu. Konopný proteín je kompletný, vyvážený bezlepkový zdroj aminokyselín pre akúkoľvek diétu.

Mnoho rastlinných proteínov je označovaných ako „neúplný“ proteín. Toto označenie vyplýva z nízkeho obsahu jedného alebo viacerých z deviatich esenciálnych mastných kyselín. Popravde, označenie ako „neúplný“ proteín je zavádzajúce, nakoľko každý rastlinný proteín obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Ale vo väčšine prípadov (napr. obilie, strukoviny) úroveň jednej alebo viacerých aminokyselín sú nedostačujúce pre potreby ľudského organizmu. Avšak, konopný proteín má dostatočnú úroveň každej z deviatich esenciálnych aminokyselín. V skutočnosti je dôležitým zdrojom kvalitných aminokyselín arginín a histidín, ktoré sú potrebné pre vývin organizmu hlavne v detstve a takisto je zdrojom síru obsahujúcich aminokyselín metionín a cystoín potrebných na produkciu dôležitých enzýmov. Konopný proteín obsahuje relatívne vysoké množstvo vetvených aminokyselín, ktoré sú veľmi dôležité pre opravy a rast svalovej hmoty čo je výborné hlavne pre športovcov.

Takmer 2/3 konopného proteínu sa skladá z Edestínu, globulínovej bielkoviny nachádzajúca sa iba v konopných semienkach. Preto je konope tak výnimočné v ríši rastlín. Edestín je druh rastlinného proteínu veľmi podobného bielkovine nájdenej v ľudskom tele, čím sa hodí na opravy na bunkovej úrovni. Vzhľadom k tomu, že veľká časť konopnej bielkoviny je podobná tej, nachádzajúcej sa v ľudskej krvi, je konopný proteín veľmi ľahko stráviteľný, asimilovaný. Okrem toho ďalšia tretina konopného proteínu je Albumín, vysoko kvalitný globulínový proteín ktorý obsahujú napríklad aj vaječné bielka.

Ak kupujete konopný proteínový prášok mali by ste hľadať produkt s minimálnym obsahom 50 % proteínu. To zaručí obsah 15 gramov kvalitného proteínu na 30 gramovú porciu.

Kým konopný proteínový prášok môže obsahovať viac celkového tuku ako iné dnes dostupné proteínové prášky na trhu, je potrebné zdôrazniť, že takmer všetok tuk je zo základných polynenasýtených mastných kyselín Omega-3 a Omega-6. Konope siate je uznané WHO ako rastlina s výnimočnou rovnováhou 3:1 Omega-3 a Omega-6. Predpokladá sa, že tento pomer je ideálny pre podporu dlhodobej zdravotnej rovnováhy tým, že sa zníži pravdepodobnosť vzniku ochorenia srdca, diabetu alebo depresií.

Dôležité je, že tuky prítomne v konope sú tiež jedným z mála zdrojov mastných kyselín známych ako gama-linolénová kyselina (GLA). Ďalším predpokladom je, GLA pomáha v boji proti chronickým ochoreniam.

Konopný proteínový prášok neobsahuje žiadne prísady ani konzervačné látky. Chuť konopného proteínu je prírodná - oriešková. Mnoho iných proteínových práškov obsahuje umelé aromatické prísady.

konopný proteínový prášok

 

Konope VS. Sója

V ríši rastlín je konope až druhá po sóji čo sa týka obsahu bielkovín. Ale konope má niekoľko výhod oproti sójovým bôbom.

Na rozdiel od Konopného proteínového prášku, mnoho sójových proteínov, ktoré nie sú označené ako „ekologické“ či „BIO“ (produkt ekologického poľnohospodárstva) sú často spracované pomocou hexánu, ropné rozpúšťadlo, ktoré má negatívny vplyv na životné prostredie a predstavuje potenciálne riziko pre zdravie.

Sójový proteín obsahuje oligosacharidy, ktoré môžu spôsobiť podráždenie žalúdka a nafukovanie u niektorých jedincov. Konopný proteínový prášok je bez tejto dráždivej zložky a neobsahuje žiadne známe alergény. Pridávanie cukru do mnohých sójových proteínov je tiež problémom pri redukcii nadváhy.

Snáď najdôležitejším rozdielom je, výroba proteínu zo sóje je často z geneticky modifikovaných (GMO) sójových bôbov. Konope nie je geneticky modifikované (GMO-free). Okrem toho má konope veľmi malý vplyv na životné prostredie, nakoľko sa na pestovanie nevyžadujú herbicídy a pesticídy.

 

Ako pridať konopný proteínový prášok do svojho jedálnička

Konopný proteín môže byť zamiešaný do šťavy z ovocia či zeleniny, smoothies alebo proteínových koktejlov. Taktiež sa môže použiť na pečenie koláčov či chleba v pomere 1:3 s múkou. Je to vhodné najmä pre ľudí so zdravím životným štýlom.

Či už ste vegán, vegetarián, mäsožravec, či ste mladí alebo starí, aktívny alebo sedavý, konopný proteín je výborným, ľahko dostupným zdrojom kvalitných bielkovín pre ľudský organizmus.

Pridané: 24.06.2014

Zdroj: www.manitobaharvest.com

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia