Kategórie
 
 
 
 
 

 

Konopný proteínNa začiatku si musíme položiť otázku „čo je vlastne konopný proteín?“.

Všetci už vieme, že konopný olej získavame lisovaním konopných semienok. Nasleduje ale otázka: „čo robíme zo zvyškom konopných semien z ktorých sme už olej vylisovali?“. Odpoveď je veľmi jednoduchá: tento „zvyšok“ predstavuje celozrnnú konopnú múku, ktorá je veľmi bohatým zdrojom vitamínov a stopových prvkov. Celozrnnú konopnú múku následnej preosejeme, a tak oddelíme hrubé časti otrúb od jemného konopného prášku, ktorý má vysoký obsah veľmi kvalitnej bielkoviny – až do 50%. Tento konopný prášok nazývame Konopný proteín.  

Konopný proteín nám zabezpečí príjem dokonale využiteľnej komplexnej rastlinnej bielkoviny, ktorú môžeme plne porovnať s najkvalitnejšími živočíšnymi zdrojmi a zároveň sa môže pýšiť neuveriteľnou 90% stráviteľnosťou. Za túto stráviteľnosť vďačí hlavne dokonale vyváženému pomeru všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, ktoré umožňujú plnohodnotné zabudovanie proteínov a pritom nezaťažuje obličky. Konopný proteín sa môže pochváliť aj výnimočným zdrojom vitamínov skupiny B (B1, B2, B3, B6, B9 – kyselinu listovú) a stopových prvkov ako železo, horčík, mangán, zinok, fosfor a meď.

Ako sme už spomenuli vyššie, konopný proteín obsahuje rastlinné bielkoviny, ktoré sú pre ľudský organizmus nevyhnutné. A preto je jeho konzumácia vhodná pre všetkých ľudí, obzvlášť však pre športujúcich alebo aktívne či fyzicky pracujúcich ľudí. Konopný proteín im efektívne pomôže udržať alebo vybudovať svalovú hmotu ako aj „vymeniť tuk za svaly“. Môže byť takisto 100% alternatívou živočíšnych, mliečnych alebo sójových bielkovín.

Konopný proteín je mimoriadne vhodný pre rôzne typy diét na chudnutie alebo naberanie svalovej hmoty ako aj pre proteínovú fázu populárnej Dukanovej diéty.

Zaradenie konopného proteínu do nášho jedálnička je veľmi jednoduché. Môžeme ho rozmiešať v šejkry s ryžovým, ovseným mliekom alebo s ovocnou či zeleninovou šťavou, ako aj zmixovať s ovocím alebo zeleninou, pridať do kaší, muesli, omáčok, pomazánok. Dokonca s ním môžeme piecť, a to pridaním do 20% hmotnosti do múky.  

Dospelý človek by mal denne prijať cca 1g bielkovín na 1kg hmotnosti, jednorázovo však max. do 0,3g bielkoviny na 1kg hmotnosti. Veľkú časť proteínov nám pokryje naša strava. Pokiaľ využívame konopný proteín ako doplnenie kvalitných bielkovín, postačuje dospelému človeku denná dávka cca 2-4 zarovnané polievkové lyžice (20-40g) proteínového prášku do tekutiny (alebo aj do jogurtu, rozmixovať s ovocím atď.). Ak ho využívame pri tréningu alebo fyzickej práci, môžeme užívať 1-2 dávky denne, podľa náročnosti činnosti a hmotnosti jedinca je možné dávku rozdeliť pred a po tréningu, alebo užiť celú dávku (20-40g) pred aj po tréningu.

 

Pridané: 07.12.2012

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia