Konopné semienka - potravina aj krmivo

Kategórie
 
 
 
 
 

Olej-semienka-konopeKonopné semienko bolo súčasťou potravy ľudí aj zvierat odpradávna. Stredoveké kláštory spotrebovali obrovské množstvo semienok z konope na polievky a prípravu chutnej kaše. Ešte v priebehu 19. storočia konopné semienka pomohli prekonať obyvateľom Austrálie dva rozsiahle hladomory. V súčasnosti sa stáva stále vyhľadávanejšou a využívanejšou potravinou.

Aj keď najväčšími odberateľmi semienok v Ázii aj v Európe zostávajú chovatelia zvierat (cenený ako vtáčí zob, používa sa tiež ako návnada pre ryby), v posledných rokoch sa v západných krajinách zaraďuje medzi obľúbené doplnky stravy.

Konopné semeno je malý olejnatý oriešok, ktorého mäkké jadro chráni tvrdšia vláknitá šupka. Obsahuje 25 - 34 % oleja a 22 – 25 % stráviteľných bielkovín, sacharidy prevažne vo forme vlákniny a širokú škálu vitamínov a minerálnych látok. Ďalej vodu, popolček, lecitín, fytín a kyselinu Cannabidiolovú so silným baktericídnym účinkom.

Bielkovina sa v semienku vyskytuje prevažne vo forme dobre stráviteľného Edestinu a Albuminu. Edestin je rastlinný proteín najvyššej kvality zhodný s bielkovinou ľudského tela. Vďaka tomu je perfektne prispôsobený potrebám buniek. Edestinová a ďalšie bielkoviny obsiahnuté v semienkach sú zodpovedné za produkciu hormónov, hemoglobínu, enzýmov a bielych krviniek. Sú zdrojom imunoglobulínu, ktorý podporuje imunitu organizmu a pomáha tak predchádzať ochoreniam. Sú nenahraditeľné pre zdravý rast detí.

Vláknina významne zvyšuje výživovú hodnotu konopných semienok. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a podporuje trávenie. Strava bohatá na vlákninu vyvoláva pocit plnosti, čo môže byť využité pri boji s obezitou. Konopná strava navyše zaháňa chuť na sladké.

Mäso je často aj neprávom považované za hlavný a najhodnotnejší zdroj živín. Pritom semienka, spolu s obilninami, ovocím a zeleninou sú pre náš organizmus vhodnejšie a z výživového hľadiska často hodnotnejšie. „Nastal čas znovu začleniť semienka z konope do nášho každodenného jedálníčka a uvedomiť si životodárnu energiu, ktoré poskytujú pre náš zdravý a spokojný život,“ uviedol odborník na konopnú výživu Paul Benhaim.

Surové konopné semienka sa pridávajú do šalátov, nálevu, zasypávajú sa omáčky a ďalšie jedlá. Výnimočne chutné sú naklíčené. Ich pražením a dochucovaním možno získať zdravú pochúťku.

Výbornou pochúťkou sú tiež lúpané konopné semienka. Aj keď sú zbavené šupky, tak si zachovávajú množstvo výživných látok. Rozmixovaním s vodou dokážeme získať osviežujúce rastlinné mlieko.

Výlisok zo semien

konopne semienkaVedľajší produkt lisovania oleja obsahuje okolo 30 % bielkovín a stále nezanedbateľné množstvo kvalitného oleja. Pre plnú orechovú chuť sa výlisok niekedy používa ako prísada pri výrobe piva. Mletím z nich získavame konopnú múku. Najčastejšie sa však výlisok teda otruby pridávajú do krmiva pre kone, psy, mačky a vtákov. Majú blahodarné účinky na kvalitu kože a srsti kŕmených zvierat. Je to preto, že olej v otrubách stále obsahuje nenasýtené mastné kyseliny.

Vajíčka od sliepok chovaných s konope majú zreteľne žltý žĺtok a to vďaka vysokému obsahu karotenoidu v konopnom semienku. Karotenoidy sú tučné rozpustné pigmenty, ktoré sú prínosné pre zdravie. Zmierňujú rizika ochorení, predovšetkým však ochorenia očí.

Múka

Konopná múka je vysoko kvalitná hrubá surovina získaná rozomletím otrúb alebo celých semien. Jednoduchý spôsob použitia konopnej múky je nahradiť v akomkoľvek recepte 10 % múky klasickej múkou konopnou.

Bielkovinový koncentrát

Z konopného semienka bol získaný takmer 100 % proteínový koncentrát, ktorý je vhodným doplnkom stravy pre všetkých, ktorí si vyžadujú mimoriadne kvalitné bielkoviny. Extrakt v podobe prášku je možné pridávať napríklad do ovocných džúsov alebo mliečnych kokteilov. Vzhľadom k tomu, že tento nízkotučný prášok neobsahuje žiadne uhľohydráty, je omnoho trvanlivejší ako iné konopné výrobky.

Prečo jesť konopné potraviny?

·         Sú vynikajúcim zdrojom kvalitných bielkovín

·         V nich obsiahnuté nenasýtené mastné kyseliny sú v jedinečnej rovnováhe pre ľudský organizmus

·         Obsahujú veľké množstvo rozpustnej vlákniny

·         Sú lepšie stráviteľnou náhradou sójových výrobkov

 

Pridané: 16.04.2014

Zdroj: So súhlasom konopnyshop.cz

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia