Konope sa vracia!

Kategórie
 
 
 
 
 

 

Ako už v dávnej minulosti sa aj v dnešnej dobe používa konope predovšetkým vďaka svojim výrazným liečebným účinkom. V posledných rokoch boli vypracované celé rady vedeckých posudkov a štúdií, ktoré len potvrdzujú to čo naši predkovia už dávno vedeli – konope lieči. História konope ide ruka v ruke s históriou osídľovania a celým vývojom ľudskej spoločnosti. Jej využitie sa storočiami rozširovalo na všetky kontinenty, predovšetkým vďaka jej odolnosti a rýchlej adaptabilite. Konope nachádzalo svoje uplatnenie v širokom spektre každodenného života: výroba papieru, oblečenia, olejov, impregnačných látok a farieb.

Dávne korene konope siahajú až do starej Číny, kde sa najprv využívala ako kultúrna rastlina, a neskôr ju starý Egypťania už začali používať aj v lekárstve, konkrétne k terapií rôznych zápalov. Onedlho ľudia zistili aj ďalšie vlastnosti konope a začali ju využívať ako oddychovú drogu. Je ale dôležité vedieť, že v súčasnosti sa tento druh nevyužíva na výrobu kozmetických výrobkov.

Ústup konope sa začínal prejavovať v 19 storočí, kedy k jej vymiznutiu prispeli hlavne zdokonalená technológia spracovania bavlny, zrušenia otroctva (vtedy lacnej pracovnej sily) a objav syntetických vlákien v 20 storočí.

V súčasnosti sa konope začína znovu využívať hlavne v Európe a Severnej Amerike  predovšetkým pre jej všestrannosť a nepatrnú ekologickú záťaž.

Veľká pozornosť sa ale sústredí vo vedeckých kruhoch, kde sa odborníci venujú jej obrovským liečivým vlastnostiam v liečbe závažných onemocnení ako aj v bežnom živote.

 

Pridané: 11.08.2011

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia