Konope je bohaté na tuky, ktoré zvyšujú mozgovú aktivitu a kardiovaskulárne zdravie.

Kategórie
 
 
 
 
 


100g lúpaných konopných semien obsahuje 45 g z celkového množstva tuku, z ktorých 3,3 g sú nasýtené. Tieto tuky obsahujú optimálny pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sú esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré telo potrebuje vo veľkých množstvách, ale nemôže ich vyrábať samo (to znamená, že je nutné ich získať z potravy). Konzumácia týchto mastných kyselín bola spojená, aby zlepšila pamäť  a kognitívne funkcie. Navyše mastné kyseliny nájdené v konopných semenách majú schopnosť zvýšiť agregáciu krvných doštičiek a ochranu pred ischemickou chorobou srdca.

 

Konopné semená sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, vlákniny a mastných kyselín


Málo rastlín bolo uznávaných tak, ako konope. Konope, zelená rastlina, je vysoko rastúca odroda konope siateho  ( Cannabis sativa ).Po celé stáročia bola používaná na výrobu odolného oblečenia, výživových olejov, stavebného materiálu a papiera.Vďaka významným liečivým vlastnostiam si konope cenili v tradičnej medicíne, a to najmä v starovekej čínskej a ajurdvéskej.Vzhľadom k tomu, že technické konope neobsahuje veľké množstvo tetrahydrokanabinol (THC), sú konopné produkty legálne vo väčšine krajín. Jedným z  týchto najpopulárnejších produktov sú konopné semená, ktoré sú chutné ,vysoko výživné a majú mnoho výhod zo zdravotného hľadiska.

 

Kompletný zdroj bielkovín pre vegetariánov


100g lúpaných konopných semien tiež obsahuje neuveriteľných 36,7 g bielkovín, čo je 73% odporúčanej dennej dávky. Tento proteín obsahuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín, čo je vzácny príklad kompletného vegetariánskeho zdroja bielkovín . V skutočnosti publikovali výskum v časopise Agriculturaland FoodChemistry v roku 2010 ktorým zistili, že konopný proteín obsahoval proteín stráviteľnosti korigovaný aminokyselinou (PDCAA). Jeho hodnoty sú väčšie alebo rovné ostatným rastlinným zdrojom založených na bielkovinách , vrátane orechov, strukovín a obilia. Z tohto dôvodu  sú semená konope jedným z najlepších zdrojov bielkovín pre ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť živočíšnym produktom.
 

Konope ako zdroj vlákniny
 

Konopné semená sú vynikajúcim zdrojom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Vláknina je známa hlavne kvôli jej schopnosti čistiť hrubé črevo a napomáhať liečbe zápchy, ale tiež pomáha absorbovať cukor v črevnom trakte (čím sa zabráni diabetes  2. typu) a podporuje pečeň, aby vytvárala viac žlčových solí (čím sa znižuje LDL cholesterolu). Upozorňujeme  však, že väčšinu vlákniny obsahuje škrupina konopného semienka, tiež nazývaná ako konopné otruby. Preto  konopné semienka , tiež nazývané konopné semienka lúpane, budú obsahovať oveľa menej vlákniny ako konopné semienka nelúpané.

 

Vynikajúcim zdrojom železa, horčíka a zinku
 

Pretože väčšina konopných semienok je konzumovaná  väčšinou pre ich vysokú koncentrácii tuku a bielkovín, ľudia často zabúdajú, že často obsahujú prekvapivo veľké množstvo nevyhnutných minerálov. V prípade konope siateho sú to mineráli železo, horčík a zinok. Nedostatok horčíka môže viesť k úzkosti, nespavosti, k syndrómu nepokojných nôh a k ďalším symptómom súvisiacich so stresom. Konzumácia asi hrsti konopného semienka denne môže ale napraviť  počet týchto nedostatkov, a tým zmierniť prejavy súvisiace so stresom.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia