Jarný detox s konope

Kategórie
 
 
 
 
 


Na tému jarnej únavy a potreby detoxikácia tela boli napísané stohy článkov. Rad z nás si už zvykla rešpektovať prírodné cykly. Jarnú očistu tak nesmerujeme len na umývanie okien, záhradníčenie, vymetanie pavúkov zo svojich chat, ale aj k očiste svojho tela.

Rovnako ako sa po zime prebúdza príroda, všetko je ľahké a svieže, tak sa cíti aj naše telo. Je len prirodzené, že jarná a zimná strava sa líši. Na jar je dobré začať jedálniček trochu odľahčovať. Na druhú stranu je vhodné doplniť telu chýbajúce látky. Preto je veľmi dobré, zahrnúť do jedálnička konopné potraviny , ak tak nerobíte cez celý rok.
 

Konopné semienka

Konopné semienko je zdrojom bielkovín, esenciálnych aminokyselín a esenciálnych mastných kyselín. Dodáva telu celú radu minerálov a vitamínov. Je to komplexný zdroj všetkých potrebných látok pre zdravé fungovanie ľudského organizmu. Koluje legenda, že Budha pri svojej meditačnej praxi jedol iba 1 konopné semienko denne.

 

Konopné semienko možné používať vo svojej surovej podobe, ktoré obsahuje pochopiteľne najviac cenných látok tzn. konopné semienko nelúpane. To sa dá opražiť, pridať do pečenia alebo len tak chrúmať. Nelúpane semienko sa dá tiež cez noc namočiť do vody a ráno sa v tej istej vode rozmixovať ponorným mixérom, potom sa precedí a vznikne nám výživné, rastlinné mlieko.

Varintou je samozrejme tiež lúpané semienko, ktoré je lepšie stráviteľné v základnej podobe a má jemnú orieškovú chuť. Je to ideálna strava predovšetkým pre náš mozog a nervové bunky. Dá sa užiť úplne všestranne, fantázii sa medze nekladú. V kuchyni napríklad do šalátov, polievok, nátierok, jogurtov, na chleba a aj ako pochúťka samostatne.
 

Konopný olej

Z konopného semienka sa tiež lisuje konopný olej, ktorý patrí k najcennejším olejom vďaka svojej ideálnej rovnováhe nenasýtených mastných kyselín omega 3,6 a 9.  Je vhodný najmä pre studenú kuchyňu. Svoje uplatnenie má aj v kozmetike. Je výborný na masáže. Vyrovnáva pH rovnováhu pokožky a obnovuje prirodzený ochranný mikrofilm. Koža je najväčší orgán nášho tela, preto by sme na ňu nemali zabúdať ani pri jarnej očiste.


Konopný proteín

Výbornou variantom je tiež konopný proteín. Jemný prášok obsahuje všetky výživné látky konopného semienka. Je vhodný práve na detoxikáciu vďaka ľahkej stráviteľnosti ( obsahuje 20% vlákniny ). Konopný proteín je ideálny pre tvorbu a regeneráciu svalovej hmoty a posilnenie celého organizmu. Obsahuje 50% bielkovín.  Je vhodný pre športovcov, výživu detí a seniorov, po operáciách či len ako doplnok stravy pri zdravom životnom štýle, detoxikáciu a chudnutie.

Užitie konopného proteínu je jednoduché. Dá sa pridať do nátierok, kaší a kokteilov. Je možné ho používať čistý, rozmixovať napríklad s banánom alebo možno zakúpiť už ochutený.

 

Konopný čaj

Ako iste vieme všetky ozdravné a liečivé procesy v tele sú silne ovplyvnené stresom. Pokiaľ nie je upokojený nervový systém ani detoxikácia neprebehne úspešne. 

Konopný čaj pozitívne pôsobí na celú nervovú sústavu - upokojuje a uvoľňuje, pôsobí pri nespavosti, migrénach, podporuje trávenie. Jeho pozitívne účinky boli zaznamenané aj pri znižovaní krvného tlaku, regulácia hladiny cukru v krvi alebo pri znižovaní cholesterolu. Konopný čaj má celý rad účinkov na ľudský organizmus, čím pomáha jeho obranyschopnosti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia