Ošetrovanie poškodenej pokožky

Kategórie
 
 
 
 
 

Konope-koža

Konopne je veľmi osvedčený tradičný prostriedok na liečbu ochorení, ktoré sa prejavujú zhoršeným stavom pokožky

Jedná sa predovšetkým o rôzne druhy atopických a iných ekzémov, ale aj o niektoré druhy lupienky (psoriázy) a akné.

Konopný olej z vnútra aj z vonku

Podľa štúdie fínskych vedcov uverejnenej v lekárskom časopise Journal of Dermatological Treatment v roku 2005, ktorá porovnávala liečebné účinky konopného a olivového oleja, podávanie oleja lisovaného z konopných semienok v dávke 2 polievkové lyžice denne v potrave výrazne zlepšuje klinické symptómy atopickej dermatitídy, ktorá sa laicky nazýva ekzém. Vedci sa domnievajú, že toto priaznivé pôsobenie je dôsledkom vysokého obsahu esenciálnych mastných kyselín Omega 3 a Omega 6, ktoré sa práve v konopnom oleji nachádzajú v ideálnom pomere pre ľudský organizmus.

Konopný olej sa používal ako potravina aj liek už tisíce rokov pred našim letopočtom v starovekej Číne. Tradične sa v ľudovom liečiteľstve predpisoval na liečbu spálenín, ekzému a ďalších postihnutí kože z vonka aj z vnútra. Jeho dlhodobé užívanie ľuďmi a zvieratami posilňuje vlasy, nechty, chlpy a ďalšie tkanivá tohto typu a má pozitívny účinok na metabolizmus a imunitný systém. Pri orálnom užívaní dochádza k zlepšeniu zdravotného stavu obvykle už po dvoch týždňoch.

Konopný olej je jedným z najcennejších olejov rastlinného pôvodu, pretože obsahuje až 80 % nenasýtených mastných kyselín, ktoré ľudský organizmus potrebuje k bežnému správnemu fungovaniu. Jedná sa predovšetkým o esenciálne mastné Omega-3 a Omega-6 kyseliny – sú to kyselina linolová a alfa-linolénová a vzácna GLA Kyselina gama-linolénová. Esenciálne sa im hovorí preto, že si ich ľudské telo nedokáže samo vyrobiť a musíme ich prijať z potravy alebo vstrebávaním.

Esenciálne mastné kyseliny taktiež slúžia ako základný stavebný kameň pre tvorbu endokanabinoidov. Tieto látky fungujú v rámci endokanabinoidného systému, ktorý udržuje rovnováhu v životne dôležitých systémoch v našom organizme. Má veľký vplyv aj na funkciu imunitného systému, ktorý pravdepodobne hrá významnú úlohu vo výskyte nielen atopie, ale aj lupienky či akné.

Do oleja sa však za lisovania dostáva ďalšia zlúčenina a to kanabidiol (CBD), ktorý má radu pozitívnych farmakologických účinkov, a to aj pri nízkych koncentráciách okolo 10mg/kg oleja. Tento kanabinoid bez psychoaktívnych účinkov má antibakteriálne pôsobenie a veľmi účinne lieči zápal. Do určitej miery dokáže tlmiť bolesť. Konopný olej obsahuje veľa ďalších látok s priaznivým účinkom na zdravie- fytosteroly, antioxidanty, terpény a vitamíny – a okrem priaznivého vplyvu na stav pokožky blahodarne účinkuje aj v ďalších oblastiach ľudského zdravia.

Ako poznať problémovú kožu?

Konopná-masážProblémovú pokožku poznáme často už podľa toho, že je neobvykle suchá. Suchá koža nie je choroba ako taká, ale býva príznakom nejakého závažnejšieho zdravotného problému. Niektoré formy suchej kože môžu byť vrodené a patria k nim najčastejšie atopie prejavujúce sa atopickým ekzémom. Suchá koža ale môže vznikať aj pôsobením ďalších vplyvov v našom životnom prostredí, či je ovplyvnená vekom, ochorením alebo užívaním niektorých liekov.

Suchá koža vzniká znížením obsahu tukov v pokožke, konkrétne úbytkom ceramidov, ku ktorému dochádza vplyvom ochorenia alebo životného prostredia. Ceramidy sa z pokožky vymývajú napríklad pri umývaní riadu, ručným praním a upratovania s použitím saponátu. Nedostatok tvorby ceramidov má za následok narušenie ochrannej funkcie kože, čo platí najviac pre malé deti. Voda z hlbších vrstiev sa dostáva na povrch, koža sa tak rýchlo vysušuje a dochádza k svrbeniu, ktoré núti k škrabaniu. To samozrejme stav kože ďalej zhoršuje a otvára bránu infekcii.

V akých podobách konope lieči?

Konopný olej

Samozrejme, že veľmi účinným liekom z konope je vyššie spomínaný olej lisovaný zo semien konope. Dokáže mimo iné aj zvýšiť obsah ceramidov v pokožke, pretože pre ich tvorbu je nutná kyselina linolová. Osvedčuje sa ako pri premazávaní pokožky v rôznych konopných mastiach, tak pri orálnom podávaní v potrave.

Liečba konopným olejom zvonka je vhodná doplnková terapia pre pacientov s atopickým ekzémom, lupienkou alebo akné. Stav postihnutej kože sa pri prvých aplikáciách oleja pri niektorých pacientoch zhorší. To môže trvať niekoľko dní, maximálne týždeň, ide však väčšinou o signál, že začína proces hojenia.

Konopné maste,

V lekárňach sú konopné maste, ktoré obsahujú prísadu konopného oleja – Obvykle 1%-15 %. Oveľa účinnejšie sú však mastičky s konopným olejom a navyše s výťažkom z celých rastlín konope.

Z kvetov a listov prírodného konope je možné pripraviť mastičky, ktoré sa veľmi dobre osvedčujú pri liečbe vážnejších prejavov vyššie spomínaných ochorení. Sú taktiež veľmi účinné pri liečbe ďalšieho závažného kožného problému, ktorý je dôsledkom ochorenia ciev – Bercové vredy.

konope-chrbát

Podporná liečba kožných problémov s konope

Ako podporný prostriedok sa osvedčujú kúpele alebo obklady z odvarov z konopných listov. Listy varíme vo väčšom množstve vody po dobu 45 minút a scedíme do kúpeľa, alebo prikladáme ako obklad. Tento odvar sa tiež veľmi osvedčil pri svrbení a na umývanie vlasov pri vlasovej pokožke zasiahnutej kožnými symptómami.

Konopný výťažok

Niektorí pacienti si v poslednej dobe skúšajú liečiť rôzne formy ekzému a lupienky svojpomocne zhotoveným výťažkom z konope. Nakoľko s takouto liečbou je nedostatok skúseností nie je odporúčaná.

 

Pridané: 14.04.2014

Zdroj: so súhlasom konopnyshop.cz

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia