Na lupienku - psoriázu ako aj atopický ekzém krém z konope

Kategórie
 
 
 
 
 

Česká kozmetika, ktorá obsahuje olej z konope získavaný špeciálnou technológiou, pomáha zlepšovať stav väčšiny pacientov s atopickým ekzémom a lupienkov – psoriázou. Túto skúsenosť dosiahol u pacientov predný český dermatológ docent Karel Ettler z Hradce Králové.

Potvrdil nám to aj Stašek Ulenfeld zo Spoločnosti psoriatikov a atopických ekzematikov. Masti a krémy s konopným olejom (extrahovaným pomocou skvapalňovaného plynu) a takisto ďalšími látkami prírodného pôvodu, vysušený pleť dobre premasťujú a zvláčňujú. Nenasýtené mastné kyseliny, ktoré olej obsahuje, podľa všetkého upokojujú aj zápaly, ktorými sú tieto kožné choroby väčšinou sprevádzané.

Zbavili sa hormónov

Najrozšírenejšie masti a klasické lieky, ktoré Květa Šterbová dávala svojej štôrročnej dcérke na atopický ekzém, pomáhali iba chvíľu. Občas sa jej problémy zhoršili tak, že dcérka skončila na kortikosteroidoch, teda mastiach obsahujúcich hormóny. „Bolo to ako na hojdačke – chvíľu lepšie, chvíľu horšie a hlave stále dookola,“ vraví žena, ktorá má podobné problémy s pokožkou ako jej dcérka.

Na krém z konope ju upozornila kamarátka. Květa Štěrbová konzultovala jeho užívanie s výrobcom ako aj so svojou dermatologičkou. Od tej doby, čo ho začala používať, sa stav ekzému výrazne zlepšil u nej ako a takisto aj u dcérky. Dcérka sa predovšetkým prestala škrabať. Ale čo táto pani považuje za najdôležitejšie je to, že už rok nevedia čo sú to kortikosteroidy. Krém je prírodnej povahy a nemá žiadne vedľajšie účinky. Upokojuje ekzém aj vtedy, keď má sklon zhoršiť sa v dôsledku viróz, stresov alebo sezónnych zmien počasia.

Rany, popáleniny a bércové vredy

Prípravky z konopného oleja extrahovaným kvapalným plynom s úspechom používajú v nemocnici v Opočne. „Rany sa po ich aplikácií rýchlejšie hoja a to s menšími komplikáciami včetne jaziev“ vraví MUDr. Helena Kašparová z chirurgického oddelenia.

„Osvedčujú sa nám aj pacienti s bércovými vredmi. Približne 75 percentám z nich pomôžu v tom, aby sa im vred zacelil. Aj keď u rady z nich je to len na určitú dobu, pokiaľ sa nepodaria odstrániť cievne poruchy, ktoré vred obvykle spôsobujú. Ale aj tak je to pre nich úžitočná pomoc.“ Najlepší efekt zaznamenala doktorka Kašparová u popálenín. „Niekedy je to až prekvapujúce. Hojí sa nám to pred očami s minimom komplikácií,“ vraví.

Bola na dne

Janu Hofbauerovú poslal ťažký atopický ekzém psychicky na dno. Keď jej maminka strhávala ráno prestieradlo z mokvajúceho chrbtu, bola zúfalá. Mala problém čokoľvek urobiť, pretože ju bolel každý pohyb rozpraskanej kože. Robilo je vážne problémy aj to, aby na seba čokoľvek obliekla. Všetko ju škrtilo, svrbelo a bolelo. Keď ráno sedela na posteli, deptala ju predstava, že niekam bude musieť ísť alebo niečo urobiť. Nechápala, prečo takto dopadla je doterajšia liečba.

Masť s olejom z konope priniesol ocinov známi. Ekzém sa po jej aplikácií začal rýchle zlepšovať. Jana sa postupne dala dohromady aj psychicky. Začala sa stavať ku svojím problémom ďaleko viac aktívnejšie. Dnes vie, ako moc ovplyvňujú emócie choroby. Konopnému oleju a väčšej psychickej pohode vďačí najviac za to, že má s ekzémom iba minimálne problémy. Odvtedy kvalitnú masť z konope propaguje a pomáha ju predávať. Teší ju fakt, že zlepší kožné ochorenia či nemoci ostatným ľuďom.

Nie je olej ako olej

Je však treba zdôrazniť, že nie je olej ako olej. Liečebné efekty popísané v tomto článku dosiahli pacienti s masťami a krémami z konopného oleja získavaného extrakciou pomocou zvapalňovaného plynu. Tieto prípravky neobsahujú bielkoviny a balastné látky ako konopné oleje lisované za studena. Nemusí používať chemické stabilizátory alebo iné chemikálie.

Konopný olej je v nich naviac kombinovaný s látkami, ktoré doporučujú dermatológovia, a nie odborníci na kozmetiku. Je pravda, že napríklad atopický ekzém sa po ich aplikácií môže malému počtu ľudí na chvíľu zhoršiť (obvykle na pár hodín, výnimočne niekoľko dní). Je to signál, že sa rozbieha hojenie. Inak ak nepomôžu, tak neublížia, čo sa nedá povedať o všetkých mastiach alebo krémoch z konopného oleja.

Je veľmi dôležité zdôrazniť, že nie je vhodné, aby pacient kombinoval tento druh kozmetiky s kortikosteroidami, pokiaľ ich užíva.

Zbytočné obavy z halucinácií

Veľa ľudí spojuje konope s marihuanou a látkou THC, ktoré pôsobí halucinogénne. Lenže nie je konope ako konope. Konopný olej pre kozmetické alebo zdravotné účely sa vyrába z technického konope, ktoré obsahuje iba zanedbateľné množstvo THC a pre výrobu drog sa vôbec nehodí.

Preto sú obavy ľudí, že budú mať po masti z konopného oleja halucinácie, bezpredmetné. Odborníkom pripadajú tieto obavy skôr komické.

Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/68154-na-lupenku-i-atopicky-ekzem-krem-z-konopi.html

Pridané: 12.10.2011

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia