Kategórie
 
 
 
 
 

Konope a prostriedky z neho liečia rad ľahších aj ťažkých ochorení a u ďalších je konope doporučované ako podporný prostriedok liečby.

 

Dnes snáď neexistuje diskutovanější rastlina, než je práve konope. Ľudia sú zaplavovaní informáciami o drogovej závislosti a nebezpečenstvo prechodu z mäkkých na tvrdé drogy a pritom zabudli, že konope bolo po tisíce rokov používané v rozličných odvetviach ľudskej činnosti zahŕňajúcich aj liečbu. Je na čase prelomiť povery a mýty, ktoré sa okolo tejto prastarej kultúrnej byliny za zhruba sto rokov vytvorili. Ako tvrdí Jiří Stabla, zástupca výrobcu Carun a prevádzkovateľa KonopnyShop :  "Ak je konope čisté a používaný s rozmyslom, môžeme ho považovať za jednu z najcennejších medicín, aké má lekárstvo k dispozícií."

 

Lekári z celého sveta využívajú konopné prípravky pri liečbe artrózy a reumatizmu, konope pomáha epileptikom a ľuďom trpiacim zákernou Parkinsonovou chorobou, používa sa pri liečbe anorexie i kožných chorôb ako sú lupienka a atopický ekzém. Vonkajšie použitie vo forme mastí s obsahom výťažku z celej rastliny konope, priaznivo pôsobí pri liečbe širokej oblasti kožných ťažkostí, okrem spomínaných, sú to aj akné, zapareniny, opary, odreniny, popáleniny, bodnutie hmyzom, ale tiež pri vredoch predkolenia.

Dnes konope legálne užívajú chorí so zeleným zákalom, sklerózou multiplex, AIDS, artritídou a mnohými ďalšími chorobami vo Veľkej Británii, niektorých štátoch USA či Kanade a ďalších krajinách po celom svete.

Nielen na Slovensku sa však stále ľudia liečia nelegálne, konope si sami pestujú či pokútne zháňajú a pozerajú na nich ako na narkomanov. "Konope je podľa mnohých stále droga, ktorú ľudia užívajú pre psychotropné účinky THC. Okrem tejto látky však konope obsahuje obrovské množstvo zdraviu prospešných látok. Esenciálne mastné kyseliny, vitamíny, minerálne látky a najmä liečivé cannabinoidy, z ktorých je okrem THC dôležitý CBD, teda Cannabidiol.

 

Liečivé cannabinoidy

V Slovenskej a Českej republike je v súčasnosti povolené konope siatie len niekoľkých odrôd cannabis sativa (známe ako technické konope), ktoré musia obsahovať menej ako 0,3% omamné látky THC. Marihuanou sa označuje droga, ktorá sa získava usušením kvetu samičích rastlín konope s obsahom nad 0,3% THC. Toto spĺňa druh cannabis indica, teda konope indické, ktoré obsahuje mnohonásobne vyššií koncentrát THC. Technické konope sa u nás legálne pestuje pre produkciu zdravotníckych pomôcok, potravín či kozmetiky. "Nemám označenie technické konope rád, pretože to je zavádzajúce. Stále rastlina obsahuje stovky liečivých cannabinoidov, ktoré priaznivo ovplyvňujú procesy v tele, "hovorí Jiří Stabla. V žiadnom prípade však nevylučuje, ba naopak, že hrá THC významnú úlohu pri liečbe či potlačenie symptómov u rakoviny alebo sklerózy multiplex . "Je dôležité, aby si široká verejnosť uvedomila, že ak sa bavíme o legalizácií konope pre liečebné účely, nepodporujeme fajčenia za účelom získavania THC, ale využívanie látok, ktoré liečia. Tými sú práve všetky cannabinoidy, ktoré obsahuje aj druh cannabis sativa, ktorý využívame na výrobu konopného semienka, konopné masti alebo konopného oleja, "  hovorí Stabla, zástupca výrobcu Carun.

  

Endokanabinoidový systém

Látky v konope podľa vedcov napodobňujú aktivitu ľuďom prirodzeného endokanabinoidu andamidou, ktorého funkciou je v tele regulovať odpočinok a zotavenie na úrovni buniek. Endokanabinoidový systém udržuje rovnováhu vo všetkých životne dôležitých systémoch v našom organizme ako je príjem potravy, trávenie a vylučovanie, rozmnožovanie, regulácia a ochrana nervového systému, skelety-muskulárnej, endokrinné a kardiovaskulárne funkcie, spaľovanie tukov a cukrov, imunita. "Kanabisom sa nemôžete predávkovať, nemôžete sa ani otráviť. Rovnako tak si nemôžete spôsobiť škody na zdraví, "  ubezpečuje Lumír Hanuš, medzinárodne uznávaný odborník v odbore farmaceutickej chémie, ktorý sa výskumu konope venuje cez 40 rokov a ktorý v súčasnosti pôsobí na Hebrejskej univerzite v Izraeli.

 

Konopné semienko: zdravé a lahodné

Dnes už populárne konopné semienko je odborníkmi považované za jednu z najhodnotnejších potravín. Dôvod? Vyznačuje sa vysokým obsahom bielkovín, proteínov, prospešných rastlinných sterolov a ďalších dôležitých látok pre ľudský organizmus. Naviac má ideálny pomer esenciálnych mastných kyselín omega-3 a omega-6, čo je 1: 3. Vďaka tomuto pomeru sa podieľa na správnej funkcii metabolizmu, pretože esenciálne kyseliny v ňom obsiahnuté sú súčasťou bunkových membrán a má kompletne pre chorobu pozitívne účinky, a preto sa odporúča ako pri prevencii tak pri samotnej liečbe. Semienko je lúpané veľmi šetrne, aby sa uchovali všetky hodnotné živiny. Je možné ho pridávať prakticky do všetkých jedál pri varení i pečení a je tiež chutnou prísadou do studených pokrmov, pretože má príjemnú orieškovoú chuť. Konopné semienko je bohaté na vitamín E, jód, striebro, chróm, zinok, meď či magnézium. Po týždni užívania uvidíte jeho účinky na nechtoch, vlasoch a koži, ktorých kvalita sa zlepší a budú viditeľne zdravé. "Odporúčam jednu polievkovú lyžicu ráno a jednu večer. Môžete ho pridať napríklad do šalátov, nátierok a ďalších studených jedál, "  radí Jiří Stabla. Konopné semienko je možné kúpiť na internete www.produktyzkonope.sk alebo v predajniach so zdravou výživou.

 

Konopný olej a čaj

Je dokázané, že dlhodobé užívanie konopného oleja posilňuje vlasy, nechty a pokožku. Má pozitívny účinok na metabolizmus a imunitný systém. Takisto má vysoký podiel vitamínov A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, ktoré majú v spojení s nenasýtenými mastnými kyselinami blahodarné účinky na ľudské zdravie. Konopný panenský olej vyniká príjemnou orieškovou chuťou. Olej by sa nemal zahrievať na teplotu vyššiu ako 180 stupňov Celzia. Preventívne sa odporúča lyžička konopného oleja 1x denne. Možno ho použiť do zálievok a šalátov. Medzi ďalšie produkty, ktoré prospievajú životospráve, patria konopné lístky. Najčastejšie sa používajú na prípravu čaju. Odvar pomáha pri liečbe migrén a boji s nespavosťou.

 

Pár zaujímavostí:

 

Vaporizácie aneb fytoinhalace nie je fajčenie

Fajčenie marihuany nie je najlepšou cestou aplikácie liečivých látok z konope. Zdravú alternatívou je užívanie konopného výťažku. Dobre sa totiž vstrebáva cez ústnu sliznicu. Pre mnoho ochorení a potlačenie symptómov sa vo svete používa priame vdychovanie odparovanej marihuany, takzvaná vaporizácia (fytoinhalace aktívnych rastlinných esencií), ktorá by mala byť hlavným spôsobom aplikácie aj u nás.

 

Recept:

Predjedlo z baklažánu s kanabisom

predjedlo z baklazanu s konope

Predjedlo z baklažánu

Ingrediencie:  1 baklažán, štipka mletej škorice, 1 klinček na osobu, 175 g červenej kapusty, 100 g orieškov kešu, 100 g lúpaných konopných semienok , šťava z 1 citróna, Zväzok čerstvého tymiánu.

 

Baklažán rozkrojte pozdĺžne napoly a vydlabte vnútro. Kapustu jemne nasekajte a oriešky zomeľte. Ku kapuste primiešame bylinky, oriešky, konopné semienka a citrónovú šťavu a zmesou vyložíme baklažán. Je sa surové alebo pečené 30 minút pri 180 stupňoch Celzia.

 

Zaujímavosti o konope

 

Konope nevyžaduje pesticídy, pretože ho takmer žiadny hmyz nenapadá. Nie sú potrebné ani herbicídy, pretože rastie tak rýchlo, že s ním sotva nejaký burinu môže súperiť.

Budhistická tradícia hovorí, že Budha zjedol počas šiestich stupňov odriekania, ktoré ho viedlo k osvieteniu, jedno konopné semienko denne.

V roku 1492 priviezol Krištof Kolumbus konopné semená indiánom.

Etymológovia Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme potvrdili, že Kaneho BOSE používaný k príprave svätého oleja je konope (pozri Exodus 30, 23).

Konope dokáže zdokonaliť pevnosť všetkých materiálov, zvýšiť výživnú hodnotu akéhokoľvek jedla a vylepšiť kvalitu úplne všetkých výrobkov.

Konope predstavuje cenné a nevyčerpateľné palivo budúcnosti. Výťažkom približne 11 500 litrov metanolu na hektár ročne (25 ton biomasy na hektár, pričom tona dáva 460 litrov metanolu) dokáže plne nahradiť motorovú naftu.

Lesy rúbeme trikrát rýchlejšie, než stačia rásť. Pole konope poskytuje takmer štyrikrát viac surového vlákna ako ekvivalentné plantáž drevín. Strom vyrastie na vyspelého jedinca približne za 20 rokov. Konope za 4 mesiace.

Zdroj:  www.industry-eu.cz ,  www.chatar-chalupar.cz ,  www.prvnikrok.cz , www.carun.sk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia