Konope ako superpotravina

Kategórie
 
 
 
 
 

Konope - superpotravina budúcnostiKonopa siata na Slovensku

Odborníci z Centra výskumu rastlinnej výroby (CVRV) v Piešťanoch pokusne vypestovali jednu fínsku a dve poľské odrody konopy siatej. Výsledky žatvy prezentovali 11.12.2013 na seminári v Piešťanoch – Konopa siata pre Slovensko. Odrody Finola, Tygra a Bialobrzeskie boli vyšľachtené na získavanie semiačok. Konopné semienka sú vhodné na konzumáciu v surovom ale aj v tepelne upravenom stave.

Certifikované odrody konopy siatej výskumníci zasiali v Borovciach, Vígľaši a Milhostove. Lokality boli vybrané z dôvodu rozdielneho zloženia pôdy, inej nadmorskej výšky, vodných zrážok a celkových klimatických podmienok.

„Výsledky ukázali, že je u nás možné úspešne pestovať konopu siatu, najmä odrody s vysokou nutričnou hodnotou  semiačok. Obsahovali vysoký obsaj oleja a teda aj esenciálnych mastných kyselín. Vo výskume budeme pokračovať aj počas budúcich dvoch rokoch,“ povedala RNDr. Andrea Hlinková z CVRV

Konopné semienka môžu byť aj náhradou mäsa

Už starí Číňania používali konopu siatu, v tom čase najmä na výrobu oleja. Moderným výskumom sa zistilo, že konopné semienka obsahujú kompletné aminokyseliny vrátane takzvaných esenciálnyh nenasýtených mastných kyselín, ktoré si telo nevie vyrobiť. Omega 3 a Omega 6 mastné nenasýtené kyseliny patria medzi ne. Takýto typ potravín sa označuje ako superpotravina.

Vzhľadom na zloženie je konopné semiačko výbornou náhradou mäsa, čo ocenia najmä vegetariáni a vegáni. Konopné potraviny sú vhodné pre alergikov, neobsahujú lepok a keďže rastliny nie je potrebné postrekovať proti škodcom a sú nenáročné na pôdu, sú vysoko ekologické.

Okrem semiačok je navyše možné spracovať aj stonky na výrobu tkanín, trvácnych izolácií do domov, na výrobu konpozitných materiálov a komponentov do áut ale taktiež aj na výrobu výhrevných brikiet.

Na Slovensku je ideálne prostredie na pestovanie tejto rastliny

O pestovaní konopy siatej uvažujú farmári a pestovatelia, ktorý hľadajú alternatívu k tradičným plodinám. Vo svete produkcia a spotreba konopných potravín prudko rastie.

„Sme svedkami boomu konopných potravín, Ich obľúbenosť má jednoduchý dôvod, konopné semiačka sú mimoriadne priaznivé pre ľudský organizmus,“ povedal Michal Tözsér zo spoločnosti Propaganda Production.

V roku 2009 sa dosiahla zmena našich zákonov aby boli v súlade s normami Európskej únie, odvtedy je pestovanie konopy siatej na Slovensku legálne.

Najväčším pestovateľom a producentom konopných potravín je Kanada. Najväčšími európskymi konzumentmi konopných potravín sú Nemci a Briti, kde sa predávajú aj v maloobchodných sieťach. Na Slovensku konopné potraviny dostať na internete ako aj v niektorých obchodoch s biopotravinami.

10.01.2014

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia