DERMATOLOGICKÉ APLIKÁCIE konopného oleja

Kategórie
 
 
 
 
 

Konopný olej, získavaný rôznymi mechanickými technológiami zo semien konope siateho (Cannabis sativa), sprevádza výživu i liečiteľstvo európskej populácie mnoho storočí. Vďaka populárnej mediálnej kampani o zneužívaní psychogénnych látok typu THC (tetrahydrocannabinol)
variant konope indického, je tento článok zameraný len na farmakológiu látok, ktoré pochádzajú z medzinárodne certifikovaných technických odrôd konope, prostého THC.


Výskumná a obchodná spoločnosť Parenteral a.s. so sídlom v Hradci Králové ako jediná získava patentovo chránený konopný olej extrakciou hrubej múky konopných semien nechemickou extrakciou prostredníctvom CO2. Nová moderná a perspektívne technológia zaručuje extrakciu iba lipofilných substancií; extrahovaný olej je bez prímesí proteínov a heterogénnych substancií. V rámci základného výskumu uvedenej spoločnosti bolo zistené, že takto získaný konopný olej má vynikajúce schopnosti transkutánneho prieniku a súčasne môže slúžiť aj ako vehikulum pre prenos radu bioaktívnych látok do koria kožného systému. V ďalších testoch bolo overené, že masť s obsahom tohto oleja veľmi pozitívne pôsobí hlavne na tíšenie erupcií psoriázy (psoriasis vulgaris), ďalej potom pri terapii širokej typov ekzémov. Etiológia oboch skupín chorôb nie je exaktne známa. Problém s narastajúcim percentom incidencia psoriázy je všeobecne známy. Táto hyperkeratóza s veľmi polymorfným histologickým aj klinickým priebehom je liečená výlučne symtomaticky a existujú snáď stovky terapeutických prostriedkov a prístupov.


Konopný olej predstavuje ojedinelú vyváženú zmes nasýtených a nenasýtených mastných kyselín. Farmakologicky je veľmi dôležitý jeho relatívne vysoký obsah kyseliny γ-linolénovej, kyseliny ώ-linolénovej a kyseliny arachidové. Analýzy infračervených spektier tohto oleja ukázali jednoznačne prítomnosť ďalších metabolických derivátov týchto kyselín. Metabolickým produktom polynenasýtených linolenových kyselín je potom kyselina arachidonová, ktorá je prekurzorom enzymatické syntézy širokého spektra eikosanoidových kyselín. Tieto v konopnom oleji prítomné substancie sú v rámci ďalšej enzymatickej modifikácie priamymi prekurzormi syntézy širokého spektra bioaktívnych, regulačných a nízkomolekulových látok, tzv eikosanoidov. Niektoré eikosaniody sú nevyhnutné pre reguláciu kožnej fyziológie - a to ako na metabolické, tak i molekulárnej úrovni. Cestu k syntéze eikosanoidov otvárajú dva kľúčové enzýmy, ktoré metabolizujú kyselinu arachidonovú.


1) Pôsobením enzýmu cyklooxygenázy na kyselinu arachidonovú vzniká hlavne široká skupina prostaglandínov a tromboxanov. Prostaglandíny participujú na reguláciu veľkého množstva základných fyziologických funkcií. Tieto metabolity kyseliny arachidónovej sa však nedajú charakterizovať ako hormóny, pretože sa do krvi dostávajú penetráciou cez kožu. Vznikajú v podstate vo všetkých typoch buniek, teda aj v bunkách stratum basale epidermis. V týchto bunkách sa uplatňujú hlavne ako univerzálny modulátory intracelulárneho metabolizmu. Najviac je preštudovaný ich vplyv na koncentrácie intracelulárnych cyklických nukleotidov c-AMP, c-GMP - teda ďalších regulačných substancií. Všeobecný fyziologický význam prostaglandínov pre regeneráciu a rast pokožky je však doteraz nejasný a špekulatívne. Dôležitou vlastnosťou prostaglandínov však je, že v nízkych koncentráciách môžu vyvolávať úplne opačné efekty ako v koncentráciách vysokých. Na základe zistených výsledkov sa v tomto konopnom oleji javí koncentrácia týchto prostaglandínov ako optimálne. Tromboxány sa syntetizujú v trombocytoch a reprezentujú dôležité regulátory krvný koagulácie. Súčasne sú aj mediátory vazokonstrikcia, ich význam pre dermatopatologii je tým evidentné.


2) Pôsobením enzýmu lipooxygenázy vzniká ďalšia skupina eikosanoidov: prostacyklíny, leukotriény a lipoxiny. Prostacyklíny majú opačný účinok než tromboxány. Vyvolávajú trombolýza a vazodilatáciu a sú syntetizované v cievnom endotelu. Leukotriény sú všeobecne a hlavne mediátory zápalových procesov, súčasne intenzívne regulujú priepustnosť krvných kapilár. Majú dôležitú úlohu aj pri
rozvoju anafylaktických procesov. V prípade psoriázy bola popísaná vysoká koncentrácia leukotriénov v odlupujúcich sa keratinizovaných šupinách epidermis. Niektorí autori dokonca uvádzajú empirické pozorovania. Domnievajú sa, že psoriatická šupina, posunutá a pevne pritlačené na intaktnú pokožku pacienta, môže iniciovať vznik nového psoriatického ložiská. Vysvetlenie fyziologických
vlastnosťí všetkých metabolických derivátov kyseliny arachidónovej sa doteraz vymyká exaktnímu popisu.


Finálny eikosanoidy majú - ako vyššie uvedené - často veľmi paradoxné účinky, najmä v závislosti od svojej koncentrácii. Popis jednotlivých eikosanoidov je ďalej neúplný. Niektoré metabolity kyseliny arachidónovej vystupujú ako selektívne inhibítory kľúčových enzýmov syntézy známych eikosanoidov. Kyselina eikosapentanová inhibuje napr enzým lipooxygenázy a zabraňuje tak syntéze tromboxanov. Derivát kyseliny eikosatetranové selektívne inhibuje lipooxygenázy, tak aj cyklooxygenázu. Doterajší výskum ukazuje, že deriváty kyseliny arachidónovej môžu vystupovať ako inhibítory aj aktivátory syntézy eikosanoidov na molekulárnej úrovni cieľových buniek. Všetky poznatky o metabolizme kyseliny arachidónovej a eikosanoidy boli získané štúdiom živočíšnych buniek.


Analýza konopného oleja ukázala prítomnosť mnohých desiatok derivátov polynenasýtených mastných kyselín, ktorých presná identifikácia je zatiaľ vzhľadom k absencii príslušných štandardov nemožná. Možno však vyjadriť kvalifikovanou domnienku, že látky obsiahnuté v konopnom oleji a ich popisované metabolity vo vhodnej aplikačnej forme (mastí, krémov alebo vhodných vodných emulzií s týmto olejom) preukazujú výrazne pozitívne farmakologické účinky na fyziologické a patofyziologické procesy ľudskej pokožky - a to predovšetkým v prípade atopie alebo všeobecne aj iného ekzému, lupienky, pri seboroickej dermatitíde (s prímesou síry) alebo pri akné (S prímesou kyseliny azelovej).


V tomto zmysle je výskum spoločnosti Parenteral a.s. zameraný na rozmanité možnosti využitia bioaktívnych látok konopného oleja s cieľom ich perspektívne aplikácie ako liečivá nielen v dermatológii, ale aj v ďalších odboroch medicíny - napr chirurgii (kde bolo jednoznačne preukázané až dvojnásobne rýchlejšie hojenie pooperačných rán) a v prípade spálenín (u ktorých dochádza k rýchlejšej obnove kožného krytu v porovnaní s doteraz zavedenými metódami a prostriedkami). Aktuálnym praktickým a verejne viditeľným výsledkom, ktorý zahŕňa citované poznatky výskumných aktivít spoločnosti Parenteral a.s., je rozvíjaná rad prípravkov s unikátne vysokým obsahom popisovaného konopného oleja, určená na ošetrenie problematickej suchej aj mastnej pleti.


 RNDr. Jan Horský

 

Zdroj: www.cutishelp.com

Pridané: 29.01.2012
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia